A Herschel űrtávcső 2010 elején figyelte meg a Naprendszer két törpebolygóját, a Makeamake-t és a Haumea-t, magyar kutatók részvételével.
Bővebben >>
Sem az Univerzumot, sem a Földet semmilyen módon nem befolyásolja az, hogy mi mit gondolunk róla.
2011. március 25., péntek
2011. március 24., csütörtök
Legalább kétmilliárd „hasonmása” lehet bolygónknak a Tejútrendszerben
Kétmilliárd „Föld” lehet a Tejútrendszerben – számították ki az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA csillagászai az ügynökség bolygóvadász űrteleszkópjának, a Keplernek a felvételei alapján.
Bővebben >>
Bővebben >>
Elbúcsúzhatunk a zászlóshajóktól?
A NASA Planetary Science Decadal Survey a marsi mintahozatal első lépését javasolja megvalósítani, de csak ha marad rá pénz a többi program mellett - és a jelenlegi helyzet szerint nem fog maradni.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 22., kedd
Búcsú a március 21-i napéjegyenlőségtől
Ebben az évszázadban már nem lesz többé napéjegyenlőség március 21-én.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 18., péntek
Elérte a Messenger a Merkúrt
A NASA űrszondája sikeresen pályára állt a Merkúr körül, elsőként hajtva végre ezt a tettet. A Messenger ma hajnalban, magyar idő szerint 3 óra 9 perckor kezdte meg a manővert, főhajtóművének 14 perces égetésével megfelelő sebességre lassult ahhoz, hogy a legbelső bolygó gravitációja foglyul ejtse.
2011. március 17., csütörtök
Újra lendületbe jöhet a szuborbitális szektor
Lassan tíz éve, hogy a SpaceShipOne átlépte a Kármán-vonalat és megnyerte az Ansari X-Prize-t, de a szuborbitális űrturizmus/űrrepülés azóta is folyamatosan két-három évre van még tőlünk.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 16., szerda
Halálba zuhant a NASA egyik mérnöke
Meghalt az amerikai űrkutatási hivatal egyik mérnöke, miután lezuhant hétfőn arról az indítóállásról, ahonnan az Endeavour űrsiklót fogják indítani - közölte a NASA.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 10., csütörtök
Utoljára landolt a Discovery
Közép-európai idő szerint este hat óra előtt három perccel landolt a floridai Kennedy Űrközpontban a Discovery - közölte honlapján az amerikai űrkutatási hivatal (NASA). Az amerikai űrsikló utoljára tért vissza a világűrből, csaknem három évtizedes pályafutás után ugyanis nyugdíjba küldik. Az űrsikló-flotta legöregebb és legtöbbet utazott tagját a jövőben múzeumban tekinthetik majd meg az érdeklődők.
Bővebben >>
Bővebben >>
Vizet és életet kutat a NASA
Az élet nyomainak kutatása a Marson, valamint Jupiter egyik holdja, az Europé jeges felszíne alatt feltételezett folyékony földalatti óceánjának keresése szerepelhet az Amerikai Űrkutatási Hivatal 2013 és 2022 közötti terveiben.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 7., hétfő
Bizonyítékot találtak a földönkívüli életre
A NASA egyik asztrobiológusa állítása szerint megkövült idegen mikrobákat talált egy meteoritmintában.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 6., vasárnap
Újabb NASA-műhold vesztét okozta a Taurus
Sorozatban másodszor mondott csődöt az amerikai, szilárd hajtóanyagú Taurus rakéta. Pénteken egy éghajlatkutató műhold veszett oda, mert a rakéta orrkúpborítása nem vált le.
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 4., péntek
Kudarcba fulladt a NASA Glory küldetése
A NASA Glory földfigyelő űrszondája a kaliforniai Vandenberg Légierő Bázisról indult, hogy az éghajlatot befolyásoló tényezőkről további adatokat gyűjtsön. De néhány perccel a felszállás után
Bővebben >>
Bővebben >>
2011. március 3., csütörtök
Erős napkitörés-sorozat: zavarokra számítanak
Egy napkitörés miatti geomágneses vihar zavarja a rádiókommunikációt Dél-Kínában. A következő napokban pedig zavarokat okozhat az elektromos hálózatban, a mobil- és a műholdas kommunikációban, illetve a GPS-alapú navigációs rendszerekben – áll a NASA jelentésében.
Bővebben >>
Bővebben >>
Üstökössel randevúzott Valentin-napon a NASA egyik űrhajója
Egy 6 kilométer átmérőjű üstökössel "randevúzott" Valentin-napon az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) egyik űrszondája.Bővebben >>
NASA űrszonda közeledik a Tempel 1-üstököshöz
A NASA Stardust-NExT űrszondája az utolsó pályamódosításokat hajtja végre a Valentin nap közelébe időzített nagy üstökösrandevúra, amikor megközelíti a 9P/Tempel 1-üstökös magját.
Bővebben >>
Bővebben >>
Feketelyuk-gyűrűt fedezett fel a NASA
Valentin-nap alkalmából tette közzé az amerikai űrkutatási hivatal a Chandra röntgenműhold és a Hubble űrteleszkóp által készített felvételeit, amelyeken fekete lyukakból képződött gyűrű látható.Bővebben >>
Az első teljes kép a Napról
Első alkalommal figyelheti meg az emberiség az egész Napot a NASA jóvoltából. Az amerikai űrkutatási hivatal mindezt "sztereó" műholdjai révén tette lehetővé, miután a Nap megfigyelését végző mesterséges égitesteknek sikerült befogniuk a teljes Napot.
Bővebben >>
Bővebben >>
Izgalmas bolygókat fedezett fel a Kepler
A napokban a NASA olyan bolygók lehetséges létezését jelentette be, amelyek még a legprofibb csillagászokat is meglepték. Szabó Róberttel, a Csillagászati Kutatóintézet munkatársával beszélgettünk a felfedezések jelentőségéről.
Bővebben >>
Bővebben >>
Miért alakul a Mars felszíne?
A tavaszi "olvadás" és a szélrohamok alakítják a Mars változatlannak hitt északi sarkvidékének a felszínét - derült ki a NASA marsi felderítő űrszonda (MRO/Mars Reconnaissance Orbiter) ötévnyi felvételeinek elemzésekor.
Bővebben >>
Bővebben >>
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)