2012. szeptember 29., szombat

Armageddon árnyékában - már gyúrnak a lehetséges világvége-aszteroidára

Egy brit őrnagy is tagja a NASA azon speciális csapatának, mely egy Földet veszélyeztető aszteroida eltérítésére is edz.

Ősi vízfolyam nyomaira bukkant a Curiosity

Ősi vízfolyam nyomaira bukkant a vörös bolygón a Curiosity marsjáró - jelentették be az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei.

Szemét fenyegeti az űrállomást

A NASA két űrszemétdarabot követ figyelemmel, melyek a várakozások szerint csütörtökön és pénteken haladnak el a Nemzetközi Űrállomás közelében. Elképzelhető, hogy a komplexumot el is kell mozdítani útjukból.

2012. szeptember 26., szerda

Megfejtették a marsi hurrikánok titkát

A NASA Mars-járója, a Curiosity elsősorban a bolygó geológiai elemzésével, a marsi kőzetek vizsgálatával foglalkozik, de az űrügynökség kutatói az időjárás sajátosságainak elemzésére is használják a járművet.
Bővebben >>

Új űrállomást tervez a NASA

A NASA új űrállomás építését tervezi – tudta meg az Orlando Sentinel az űrhivatalból kiszivárgott dokumentumokból. A floridai lapnak hagyományosan nagyon jó kapcsolatai vannak a Kennedy Űrközpontban dolgozó NASA-alkalmazottak között, többször bizonyultak már igaznak a megszerzett információik az űrügynökséggel kapcsolatban. A most megszerzett terveket a NASA a Fehér Ház, illetve a kongresszus számára készítette, de egyelőre egyiktől sem érkezett rá hivatalos reakció, vagyis a projekt finanszírozása még kérdéses.
Bővebben >>

Befejezte első kőzetvizsgálatát a Curiosity

A NASA Curiosity marsjárója hatalmas robotkarjával megérintette első kőzetét, majd minden eddiginél nagyobb távot tett meg a vörös bolygón.
Bővebben >>

Az eddigi legtávolabbi galaxist fedezték fel

A NASA csillagászati műholdjai - a Hubble és Spitzer segítségével, valamint kozmikus "lencse" alkalmazásával az amerikai Johns Hopkins Egyetem asztrofizikusai az eddigi legtávolabbi galaxist találták meg.
Bővebben >>

2012. szeptember 20., csütörtök

Véletlenül életet vihettünk a Marsra

Az űrügynökségeknek szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hogy elkerüljék azt, amibe a NASA most valószínűleg belefutott: az egyik fúrófejet nem tökéletesen steril környezetben piszkálták, ezért akár 250 ezer baktérium is maradhatott rajta. A tudósok egy része aggódik, mások szerint nincs valós veszély, mivel a Curiosity olyan helyen van, ahol nincs esélye az életnek. Nem ez az első eset, hogy az amerikai űrügynökség hibázott, az Apollo-programnak is volt hasonló momentuma.
Bővebben >>

2012. szeptember 19., szerda

Hiperhajtóművön dolgozik a NASA

A Star Trek filmekben látott hiperhajtómű sokáig csak a sci-fi regényírók fantáziájában létezett. A térugrás elméletileg lehetséges, a NASA kutatói azonban tudni szeretnék, hogy az elképzelés a gyakorlatban is megvalósítható-e.
 Bővebben >>

Újabb különös gömbök a Marson

Különös gömb alakú kőzet képződmények okoznak újabb fejtörést a NASA tudósainak, akik nem igazán tudják, mit is látnak az Opportunity marsjáró által készített felvételeken.
Bővebben >>